Faze roditeljstva

Značaj endokrinoloških pregleda pre i tokom trudnoće

Da li ste znali da je štitasta žlezda prva endokrina žlezda koja se razvija u embrionu? Više o ovoj temi pročitajte u nastavku...

Značaj endokrinoloških pregleda pre i tokom trudnoće

Štitasta žlezda je endokrina žlezda oblika leptira koja se nalazi u prednjem delu vrata, duž prednjeg dela dušnika i počinje da se formira već oko 24. dana gestacije. Dok ona u toku prvog trimestra sazreva, plod se prvenstveno oslanja na nivo hormona štitaste žlezde majke koji do njega dolazi kroz posteljicu. Prema tome, hormonska ravnoteža majke igra žnačajnu ulogu u formiranju i ranom razvoju ploda.

Poremećaji u radu štitaste žlezde su najčešći problemi endokrinog sistema i do 10 puta su češći kod žena nego kod muškaraca. Kod povećanih vrednosti hormona štitaste žlezde (hipertireoze), mogu se javiti hiperaktivnost, nervoza, anksioznost, promene raspoloženja, problemi sa spavanjem, osetljivost na toplotu, učestala upotreba toaleta, povećano znojenje, ubrzan rad srca, povećana žeđ, svrab kože i smanjen libido. U slučaju smanjenih vrednosti hormona (hipotireoze), simptomi se mogu javiti u vidu umora, osetljivosti na hladnoću, usporenog metabolizma, suve kože, otoka lica, slabosti u mišićima, grube teksture kože i kose, povećanog opadanja kose, depresije i problema sa pamćenjem.

Preventivni pregledi u toku planiranja trudoće i u toku rane trudnoće izuzetno su značajni za optimalno zdravstveno stanje, kako trudnice, tako i ploda, jer omogućavaju blagovremeno lečenje. Nelečeni problemi sa statusom hormona štitaste žlezde mogu proći i bez posledica, međutim povećavaju rizik komplikacija kao što su prevremeni porođaj, mala porođajna masa ploda, defekti ploda i poremećaji u mentalnom razvoju, anemija majke i produženo krvarenje nakon porođaja. Prema nekim istraživanjima, šansa za povišen krvni pritisak u toku trudnoće takođe raste kod trudnica koje pate od hipertireoze. Pored toga, hormoni štitaste žlezde mogu uticati i na samu plodnost i šansu za začeće. Ukoliko testovi pokažu izmenjene nivoe hormona, lekar može prepisati terapiju ili odrediti dalji tok lečenja, u skladu sa individualnim slučajem pacijenta.

Pregled u Domu zdravlje Dedinje kod dr Aleksandre Jević Ivanović, endokrinologa, možete zakazati pozivom na broj telefona: 011 66 46 241.

Dr Aleksandra Jević Ivanović je specijalista interne medicine, subspecijalista endokrinologije, sa dugogodišnjim kliničkim iskustvom.
Pored reproduktivne endokrinologije, poseduje bogato iskustvo i u:
- Ultrazvučnoj dijagnostici bolesti štitaste i paraštitastih žlezdi
- Dijagnostikovanju i terapiji dijabetes melitusa i drugih metaboličkih oboljenja, osteoporoze, hiperprolaktinemije, poremećaja nadbubrežnih žlezdi i hipofize i poremećaja lipida
- Preoperativnoj dijagnostici, lečenju i praćenju pacijenata sa endokrinološkim oboljenjima i metaboličkim poremećajima.

Prevencija je najbolji lek!

by: Bebologija