Faze roditeljstva

Kako olakšati mučninu u trudnoći?

Čak 7 od 10 trudnica ima simptome mučnine i povraćanja u prvim nedeljama trudnoće, a kod nekih trudnica ti simptomi traju tokom cele trudnoće.

Kako olakšati mučninu u trudnoći?
Jedan deo trudnica ne oseća mučninu ni u jednom delu trudnoće. Ipak, kod većine trudnica, mučnina počinje blažim intenzitetom u prvim nedeljama trudnoće. Intenzitet simptoma može varirati od povremene pojave mučnine, najčešće u jutarnjim časovima, sve do intenzivnog i svakodnevnog povraćanja (hiperemeze) koji se javlja u oko 2% trudnoća. 
Prekomerno povraćanje u trudnoći je stresno za organizam i može dovesti do dehidracije, gubitka telesne mase, slabosti, osećaj depresije, umora, stresa, anksioznosti i oštećenja zubne gleđi.
 
Male promene u stilu života mogu doneti olakšanje:
 
  • Konzumiranje malih, a čestih obroka, umanjuju neprijatan osećaj težine u želucu koji može izazvati mučninu. 
  • Izbegavanje jakih mirisa, vrućine i buke mogu biti opuštajući za trudnicu.
  • Savetuje se ispiranje usne duplje i postepena nadoknada tečnosti .
Ukoliko se mučnina javlja svakodnevno, više puta u toku dana, osećate nelagodu usled mučnine i učestalog povraćanja ili gubite na telesnoj masi, potrebno je javiti se lekaru. Lekar će u skladu sa individualnim potrebama trudnice prepisati terapiju.
Prvi vid lečenja je vitaminskom suplementacijom vitaminom B6, a po potrebi i lekovima protiv mučnine. Ukoliko se simptomi nastave, terapija se može sastojati i od intravenskih infuzija, da bi se nadoknadila izgubljena tečnost i po potrebi sprovodila intravenska medikacija. 
 
Rešavanjem ovih simptoma, uz empatiju, podršku i razumevanje, trudnicama se omogućava prijatniji i radosniji uvod u trudnoću i iščekivanje bebinog dolaska na svet.
 
Izvor: https://www.obgproject.com/2016/08/05/nausea-vomiting-pregnancy-management-options-provide-relief-prevent-hyperemesis-gravidarum/