Faze roditeljstva

Spa za bebu

Čarobni trenutak u kome uživa cela porodica

Spa za bebu

Kupanje bebe je uvek veliki događaj u toku dana za celu porodicu, kada se svi okupe oko nje, u želji da učestvuju u radosnom trenutku. Ritual kupanja ima veći značaj od samog osvežavanja, odnosno bukvalnog pranja kože.

Snežana Malešev, patronažna sestra objašnjava da je kupanje dece različito u zavisnosti od njihovog uzrasta. Posebno treba biti pažljiv kada je kupanje beba uzrasta do godinu dana u pitanju.

„U prvoj godini je vrlo važno da se koža, koja je još uvek nezrela, sačuva u smislu da se njena prirodna barijera koja se polako stvara, ne narušava. Ne bi trebalo da se koristi previše kupki, posebno ne one koje imaju u sebi hemijske sastojke“, objašnjava Malešev.

Idealno bi bilo da se beba ne kupa u prvih 15 dana po rođenju.

„Savetujemo da se u prvih 15 dana beba samo prebriše i ne kupa. Tokom prvog meseca života ne bi trebalo koristiti kupke već samo mlaku vodu, kako bi se bebica osvežila. Naravno, kada beba ima stolicu mora se oprati vodom“, priča dalje naša sagovornica.

Novorođene bebe treba da uživaju u kupanju, pa im priredite pravo uživanje u njihovom malom spa centru, kupajući ih nežnim pokretima laganim uljima.

„Umesto kupki koristite ulja, temperatura vode ne bi trebalo da bude viša od 30 stepeni, a soba zagrejana do 25 stepeni. Preporuka je da se samo dva do tri puta nedeljno koristi nekoliko kapi blage uljane kupke koja nema u sebi hemijske supstance“, objašnjava patronažna sestra.

O kupanju može da se govori i sa aspekta godišnjeg doba. Tokom toplih letnjih meseci preporučuje se da dva puta dnevno bebu osvežite samo u mlakoj vodi, nekoliko minuta (3 do 5), dok se ovaj ritual tokom zime može preskakati.

„U toplim mesecima bebu osvežite nekoliko minuta da koža prodiše bez preparata za kupanje, a zimi je dovoljno da je kupate dva do tri puta nedeljno sa preparatima. Vrlo je važno da temperatura vode ne prelazi 30 stepeni, bez obzira na godišnje doba, jer je bebina koža nezrela i može da dehidrira nakon kupanja u vreloj vodi. Nema razloga posebno zagrevati bebin spa centar. Priča o zagrevanju prostora i kupanju datira iz vremena kada se u kući grejala samo jedna prostorija. Danas to nije tako, i beba neće da nazebe  ako je u sobi 24 do 25 stepeni. Visoka temperatura može da dovede do toga da beba kolabira“ ističe Snežana Malešev.

Bebina koža  se nakon kupanja ne briše, već se tapka. Crvena koža je znak da ste preterali sa temperaturom, a Vaši mališani Vam to neće oprostiti.

„Kupanje treba da bude prijatno i da ga beba voli, a ukoliko joj je prevruće, grubo, neugodno, mnogo vremena će trebati da ponovo zavoli ovaj divni ritual“ zaključuje naša sagovornica.