Faze roditeljstva

Puerperijum- kada počinje, koliko traje i kakve se promene dešavaju

Sa doktorkom Mirjanom Marković, ginekologom iz novootvorenog Doma zdravlja Dedinje pričali smo na temu puerperijuma, odnosno babinja. Sve o ovoj temi saznajte u nastavku...

Puerperijum- kada počinje, koliko traje i kakve se promene dešavaju

Prošao je porođaj, potrošili ste svu snagu, uložili herojske napore, prolili red radosnica, red suza bola, ali Vaša beba je konačno u Vašim rukama. Dok grlite bebu sve vaše nade i radosti staju u jedan nežni pogled, rađa se majka u Vama, a taj čuveni majčinski instinkt dobija svoje pravo lice.
Sa doktorkom Mirjanom Marković, specijalistom ginekologije i akušerstva iz novootvorenog Doma zdravlja Dedinje razgovarali smo o puerperijumu, odnosno periodu koji počinje nakon porođaja i traje nekoliko nedelja. 


Doktorka Mirjana Marković je specijalista ginekologije i akušerstva sa preko 20 godina kliničkog iskustva na ginekološkom odeljenju i u porodilištu. Od 2000. godine je radila u Dečijem dispanzeru u Pirotu i potom u Knjaževcu. Od 2005. je zaposlena na odeljenju ginekologije i akušerstva ZC Knjaževac. Učestvovala je na brojnim kontinuiranim edukacijama i kongresima. Od 2024. radi kao redovni ginekolog u okviru Doma Zdravlja ’’Dedinje’’ i održava edukativne vebinare. Takođe, u timu sa endokrinologom sprovodi konsultativne preglede na temu reproduktivne ginekologije, steriliteta i planiranja porodice.


Doktorka Mirjana, recite nam više o ovom periodu?

Puerperium ili babinje, započinje odmah posle rađanja posteljice i obično traje 6-8 nedelja. Tokom ovog perioda dešavaju se značajne anatomske i fiziološke promene, kako na genitalnim organima, tako i na svim drugim organima i sistemima u organizmu žene:
•  vraćanje materice (involucija uterusa)
• početak laktacije (stvaranje mleka)
• uspostavljanje funkcije jajnika (hormonske promene)
• proces zarastanja rane ( epiziotomije i carskog reza)
• pojava lohija (krvavo sluzavi iscedak)
Sve ove pojave su potpuno normalne i predstavljaju period oporavka mame od porođaja. Pratite ove promene, osluškujte svoje telo. Adekvatna samonega će olakšati put kroz ovo razdoblje.

Lohije predstavljaju iscedak iz materice. Normalno su bez upečatljivog mirisa, od 1- 6. dana su obilne i krvave, od 7-14. su oskudnije i serozne, a od 15-21. dana su oskudne i žućkasto bele. Ukoliko imate bol u stomaku, temperaturu, neprijatan miris lohija, jezu i drhtavicu obavezno se obratite vašem ginekologu.
Laktacija ili stvaranje mleka je najupečatljivija promena koja se dešava. Informišite se o dojenju (poželjno je još u trudnoći), pitajte u porodilištu sestre za laktaciju da vam objasne sve što vas zanima. Naučite da pomognete sebi i olakšate bebi.
Epiziotomija je rana od porođaja, može da vas zateže, pecka i da vam u određenom položaju bude neugodno- to je normalno. Vodite računa o adekvatnom odevanju koje omogućava komfor, da ne bi došlo do iritacije rane i okolnog tkiva. Konsultujte se sa vašim akušerom nakon porođaja, kakvim koncima je rana ušivana i kada se očekuje njihovo ispadanje (najčešće od 5-15 dana). Izbegavajte korišćenje kozmetičkih preparata u predelu genitalija i održavajt ranu suvom. Ukoliko se pojavi otok , crvenilo, bol, kao i temperatura, jeza, drhtavica, obavezno se obratite svom ginekologu.
Kada je reč o rani od carskog reza, dok boravite u porodilištu kontrolisana je svaki dan. Skidanje konaca je najčešće deseti postoperativni dan ili kada vam je napisano u otpusnoj listi. Održavajte ranu po uputstvima iz porodilišta. Trudite se da ne podižete teške predmete i da ne budete u položaju koji vam stvara bol. Normalno možete osetiti pod prstima zadebljano tkivo oko samog reza. Ukoliko dođe do curenja iscedka iz rane, temperature, otoka, crvenila, popuštanje konaca sa početnim otvaranjem rane, obratite se vašem ginekologu.
Vraćanje materice znači da se materica intenzivno u prvih nekoliko dana (ponekad i nedelja) nakon porođaja vraća na veličinu pre trudnoće. Dok ste u porodilištu medicinsko osoblje to kontroliše laganim pritiskom stomaka. Možete osetiti grčenje u donjem delu stomaka i kontrakcije materice, naročito prilikom podoja. 

Simptomi babinja najbolje se prevazilaze u mirnom kutku vašeg doma, gde vam je komforno, gde sa partnerom možete da podelite sve svoje brige, gde zajedno možete da uživate u svakom momentu sa vašom bebom. Period adaptacije je individualan za svaku mamu i bebu, vreme odmora je jako značajno, uspostavljanje dnevnog ritma može da traje i nekoliko dana, pa čak i nedelja. Gosti , koliko god dragi bili, mogu značajno da vam oduzmu i skrate vreme koje vam je potrebno za bebu i vas. Recite prilikom dogovora oko posete šta očekujete.
Pozovite u “pomoć” drage osobe koje vama prijaju, a mogu da vam pomognu oko kućnih poslova. Kada se budete osećali dobro možete izaći napolje, prošetajte, idite u kratku kupovinu, angažujte tatu da pričuva bebu, a vi se posvetite sebi. Da bi vaša beba bila dobro, morate vi biti dobro. Ulaganje u vaše zadovoljstvo učiniće i vašu bebu zadovoljnom.

Pregled kod doktorke Mirjane Marković u Domu zdravlja Dedinje koji se nalazi u Beogradu, u ulici Tolstojeva 24 možete zakazati pozivom na broj:​

069/2467153. 

by: Bebologija