Faze roditeljstva

Beba u inkubatoru

Volite svoju bebu jer je ljubav to što joj sigurno možete dati, a inkubator će joj za to vreme pružiti sve ostalo. Posmatrajte ovaj aparat kao nešto što bebi samo pomaže.

Beba u inkubatoru

Šta vi možete uraditi za bebu u inkubatoru?

Prevremeno rođene bebe ili bebe kod kojih je uočen neki problem vezan za vitalne funkcije ili stanje koje zahteva prilagođavanje na spoljni svet u prvim danima života vreme provode u inkubatoru. Pročitajte kako izgleda inkubator, čemu služi, od čega se sastoji i šta vi kao roditelj možete uraditi u prvim danima.

Bebu u inkubatoru možete svakodnevno obilaziti, pričati joj ili dodirivati je kroz otvore predviđene za to. Bebe pamte glas i dodir roditelja. Majke bi trebalo da se trude da održavaju dojenje jer je majčino mleko najbolje što beba može dobiti. Trebalo bi redovno izmuzivati dojke i spremno dočekati bebicu. Period kad su bebe u inkubatoru je jako stresan, pogotovo za majke ali treba se truditi da se ostane pozitivnog stava i optimista. Lekari će roditeljima uvek detaljno objasniti razloge boravka bebe u inkubatoru kao i vreme koje će verovatno provesti u njemu. Bebe koje nisu prevremeno rođene u inkubatoru obično borave oko nedelju dana, u zavisnosti od razloga. Ako je težina ispod 2.000 grama, ostaju u inkubatoru sve dok ne dostignu težinu od 1.900 – 2.000 grama, pod uslovom da ne postoji nijedan drugi razlog za boravak u inkubatoru. Beba težine ispod 1.000 grama, ostaje znatno duže u inkubatoru, dok god ne dostigne odgovarajuću težinu, što se dešava najčešće sporo. Volite svoju bebu jer je ljubav to što joj sigurno možete dati a inkubator će joj za to vreme pružiti sve ostalo. Posmatrajte ovaj aparat kao nešto što bebi samo pomaže.

Inkubator

Postoje različite vrste inkubatora, zavisno od tehničke opremljenosti bolnice, negde su moderniji negde stariji modeli. Svi imaju uglavnom istu funkciju i osnovne delove s tim da neki dodatno poseduju vage, aparate za merenje vlažnosti vazduha ili druge dodatke.
Bebice nekad neposredno po rođenju nisu u stanju da održavaju normalnu temperaturu tela i boravak u inkubatoru im pomaže da borave u za njih odgovarajućoj sredini i zaštiti ih od mogućih infekcija. Mala tela nemaju razvijen sistem termoregulacije tako da je inkubator sa podešenom temperaturom i dodacima spas za njih. Mnogim roditeljima izgleda zastrašujuće ali svaki deo ima svoju nezamenljivu funkciju i jako pomaže da se prevaziđu prvi, ponekad kritični dani i da beba ima odgovarajuću negu, ishranu, kiseonik i boravak u odgovarajućim spoljašnjim uslovima.

“Veštačka pluća” i šator za kiseonik

Neke bebe posle rođenja nisu u stanju da dišu same jer je respiratorni sistem nezreo. Tada veliku pomoć imaju respiratori i CPAP aparati. Ovi aparati bukvalno spašavaju živote maleckih stvorenja.
Ako je bebi potrebna samo dodatna količina kiseonika u inkubatoru postoji plastična pregrada u predelu glave u koju se putem šire cevi sprovodi dodatni kiseonik.

Sonde za ishranu

Veliku pomoć u ishrani bebica igra i sonda ili cevčica koja se uvodi kroz nos ili usta u želudac. Ovo omogućava normalnu ishranu bebe koja ima slab ili nikakav refleks sisanja, problem sa gutanjem i disanjem ili bilo kakav zdravstveni problem koji zahteva ovakakv način ishrane.

Monitor

Pomoću monitora se prate osnovne životne funkcije bebe a to su disanje, pritisak i rad srca. Na bebinoj koži su senzori koji u svakom trenutku beleže šta se dešava i ukoliko je potrebno upozoravaju osoblje da na vreme reaguje. Ovo pravovremeno reagovanje osoblja najčešće spašava život.

Infuzioni sistem

Iako su bebice u prvim danima jako male i vene su tanke postoje intravenski sistemi prilagođeni tako malim telima. Pomoću njih beba dobija dovoljne količine tečnosti, hranljivih materija ili lekova potrebnih u određenim slučajevima.

Svetlosna terapija u inkubatoru

Ako beba po rođenju dobije žuticu u inkubatoru se može izložiti fototerapiji koja je za bebu jako korisna a sprovodi se tako što se sterilne gazice stave na oči bebe a sav ostali deo tela je izložen plavom svetlu.